Kuchařské dovednosti 2023

Ve středu 19. dubna 2023 se v prostorách naší školy konal 11. ročník regionální soutěže „Kuchařské dovednosti 2023“. Soutěžilo 7 dvoučlenných družstev z 6 středních škol:
- Střední odborná škola Liberec,
- Střední škola a Základní škola Nové Město nad Metují,
- Střední škola Antala Staška Lomnice nad Popelkou,
- Střední škola a základní škola Žamberk,
- VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova, Hradec Králové
- Pořádající škola: Střední škola profesní přípravy Hradec Králové
Naši školu reprezentovali žáci 3. ročníku Lucie Horáková a René Hampl a žákyně 1. ročníku Nikola Šandorová a Michaela Záklasníková.  
Soutěžící měli za úkol ve dvojici připravit ve stanoveném limitu 3,5 hodiny následující menu:
- Hovězí polévka s domácími nudlemi
- Hovězí maso vařené, rajská omáčka, houskové knedlíky
- Domácí perník  
Hotové výrobky hodnotila nezávislá komise, sestavená z odborníků na gastronomii. Její členové měli nelehký úkol zhodnotit snažení účastníků a určit výsledné pořadí. Vzhledem k tomu, že všechna družstva předvedla skvělý výkon a rozdíly v bodovém hodnocení byly nepatrné, rozhodla se komise udělit jedno první místo, tři druhá a tři třetí místa.
Vítězi se stalo družstvo z Nového Města nad Metují, s nepatrným rozdílem v počtu bodů skončila shodně na druhém místě obě družstva z pořádající školy a družstvo z Liberce, třetí příčku pak obsadily školy z Lomnice nad popelkou, Žamberku a střední školy v Hradci Králové Štefánikova.
Souběžně s hlavní soutěží proběhla i samostatná soutěž o Nejlepší RAJSKOU OMÁČKU, která byla hodnocena pedagogy i žáky školy a vyhodnocení bylo anonymní. V této části soutěže s velkým náskokem zvítězily žákyně 1. ročníku z pořádající školy Nikola Šandorová a Michaela Záklasníková, jejichž omáčka byla opravdu famózní. K jejich výkonu jim srdečně gratulujeme a všem soutěžícím děkujeme za vzornou reprezentaci školy! Soutěž se konala za finanční podpory Královéhradeckého kraje, díky tomu všichni soutěžící obdrželi diplom a medaili a také spoustu zajímavých cen.
Mgr. Hana Prymšová