Kuchařské dovednosti 2021

Dne 23. 11. 2021 se v prostorách naší školy uskutečnil devátý ročník regionální soutěže žáků „Kuchařské dovednosti“, tentokráte pod názvem „Řízkování“.
Vzhledem k opatřením, týkajícím se Covidu-19, musela být soutěž dvakrát odložena, proto jsme velice rádi, že se nám nakonec podařilo ji uskutečnit, byť s menším počtem družstev.
Soutěžního klání se zúčastnili žáci z těchto škol: VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova, Hradec Králové, Střední odborná škola Liberec, Střední škola a Základní škola Nové Město nad Metují a pořadatel soutěže, Střední škola profesní přípravy Hradec Králové. Svoji účast, bohužel, zrušily školy z Hostinného, Lomnice nad Popelkou a Žamberku.
Žáci připravovali ve dvojicích soutěžní menu pro 4 osoby dle následujícího zadání:
- Polévka čočková,
- Řízek – výběr masa dle vlastní receptury,
- Bramborová kaše a Okurkový salát.
Na přípravu mělo každé družstvo stanoven časový limit 150 minut, poté své výrobky žáci prezentovali před odbornou komisí, složenou ze zástupců všech zúčastněných škol.
Jak jsme předpokládali, výběr i poměrně jednoduchých pokrmů poskytl soutěžícím dostatek prostoru ke kreativitě a umožnil jim povýšit tato zdánlivě obyčejná jídla na soutěžní úroveň.

Všechna družstva vnesla do soutěže svoje nápady, originální recepty a zkušenosti svých učitelů odborného výcviku. Odborná komise měla nelehký úkol, neboť všichni soutěžící se opravdu snažili a jimi předkládané pokrmy měly srovnatelně vysokou úroveň.

Vítězem klání se stali nováčci soutěže, a sice družstvo z VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova, Hradec Králové, žáci, reprezentující naši školu, obsadili spolu s družstvem z Liberce stříbrné pozice.

Všem soutěžícím gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy! Soutěž se konala za finanční podpory Královéhradeckého kraje, díky tomu všichni soutěžící obdrželi diplom a medaili a také spoustu zajímavých cen. Mgr. Hana Prymšová

( Galerie )