Velikonoce na Šrámkově statku v Pileticích

A bylo jaro. Všechno, všechno kvetlo, ale pravšechno…
Opravdu takové byly letošní velikonoční dny. Proto jsme se na Zelený čtvrtek 18.4.2019 vydali na Šrámkův statek v Pileticích. Jelo nás celkem 15 žáků z 1. a 2. ročníku naší školy a paní učitelky Kopečková a Samková.
Zdejší památkově chráněný areál lidové architektury z let 1802 - 1814 jsme si nejdříve společně prohlédli, viděli jsem např. původní pec se starou kuchyní, starobylé kuchyňské a cukrářské náčiní, lidové vyšívané kroje nebo třeba zemědělské nářadí z 19.století. A ve všech místnostech statku v přízemí i patře byla umístěna nádherná velikonoční výstava. Byly tu zručné malérečky, které malovaly kraslice, šikovný pán, co pletl pomlázky, nebo paní, jež uměla paličkovat. Děvčata přiskočila a voskem si zdobila vajíčka, některé zkusily paličkovat a kluci se zas hned vrhli na pletení pomlázek. Však taky pěkně výprask bolel. Ale to by nebyly Velikonoce.
Výlet se nám moc líbil. Byla dobrá nálada, naučili jsme se některé řemeslné techniky a taky jsme si vlastní výrobky přivezli domů. Akce byla spolufinancována z grantu Magistrátu města Hradec Králové.